Kamica nerkowa – poradnik dla pacjenta

Skuteczne zioła na hemoroidy
Kamica nerkowa – poradnik dla pacjenta

Co to jest kamica nerkowa? Kamica nerkowa to nic innego jak kamienie występujące w nerkach lub moczowodach. Kamienie powstają z kryształów, które wchodzą w skład moczu. Kryształki tworzą się w twardą, zbitą masę. Na kamice nerkową chorują częściej mężczyźni niż kobiety, jednak różnica ta powoli się zmniejsza. Kamienie można mieć więcej niż jeden raz w życiu, najczęściej między 20 a 50 rokiem życia. Kamicę nerkową można zdiagnozować poprzez badanie USG lub RTG. Wykonuje się również badanie moczu i krwi.
Objawy kamicy nerkowej

Kamienie w nerkach lub w moczowodach objawiają się przeważnie silnym bólem w lędźwiach i boku. Jednak istnieją przypadki, kiedy ból nie był wcale silny lub w ogóle go nie było. Wszystko zależy od wielkości kamienia i jego umiejscowienia.

Więcej na stronie: Kamica Nerkowa – Objawy Kamicy.

Bywa tak, że kamień jest mały i choroba przebiega bezobjawowo. W takim przypadku kamień można wykryć dopiero przy badaniu RTG. Jednak kiedy kamień blokuje prawidłowy przepływ moczu, odczuwalny jest silny ból w okolicy lędźwi, mamy do czynienia z kolką nerkową. Kiedy kamień znajduje się w moczowodzie, ból odczuwalny jest w pachwinie lub udzie, a u mężczyzn również w jądrach. Pacjenci opisują ból jako jeden z najsilniejszych, porównywalny do bóli porodowych. Podczas wystąpienia kolki nerkowej oprócz bóli opisanych powyżej mogą wystąpić następujące objawy: gorączka, nudności, wymioty, bolesne oddawanie moczu, krwiomocz. Podczas wystąpienia objawu kamicy nerkowej należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub udać się do najbliższego szpitala, aby uzyskać leki łagodzące ból.

Przyczyny zachorowania na kamicę nerkową?

Kamienie tworzą się wtedy, kiedy zachwiana jest równowaga produkcji moczu, co może być spowodowane zbyt małym spożyciem płynów oraz stosowaniem złej diety. Aby uniknąć wystąpienia kamieni, należy spożywać dużą ilość płynów w ciągu dnia.

Metody leczenia kamicy nerkowej

Jeżeli kamienie są małe a ból słaby lub nieodczuwalny w takim przypadku leczenie nie jest podejmowane. Lekarz zaleca tylko badania kontrolne. Jeśli lekarz stwierdzi, że kamień może zostać wydalony z moczem, wówczas przepisuje leki moczopędne w celu szybszego usunięcia złogu. Jeżeli natomiast kamica nerkowa przebiega bardzo boleśnie, kamień jest duży lub jest ich kilka, lekarz może zalecić leczenie aktywne na przykład litotrypsja (fala uderzeniowa, która rozbija kamień na mniejsze kawałki), Nefrolitotomia (operacyjne usunięcie kamieni z nerki), lubUrteroskopia (wyciągnięcie kamienia za pomocą endoskopu wprowadzonego przez cewkę moczową.

Profilaktyka

Po przebyciu choroby należy pamiętać o przestrzeganiu odpowiedniej diety, nawet jeżeli nie należy się do grupy wysokiego ryzyka. Należy pić dużo wody ok. 2,5 – 3 litry dziennie. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców jest również zalecane. Należy ograniczyć spożycie soli oraz białka pochodzenia zwierzęcego, oraz unikać produktów bogatych w szczawiany w tym szczaw, kalafior, winogrona, jabłka, soczewica.

Powiedz Stop Hemoroidom

2 replies on “Kamica nerkowa – poradnik dla pacjenta”

  1. Konik napisał(a):

    Sama kamica nerkowa nie jest taka zła jak podejście lekarzy do osób na nią chorych. A przecież nie jest tak, że chorzy na kamicę muszą być alkoholikami, a niestety tak się do nas podchodzi. Z lekceważeniem, wyższością. Po co te prychania tych przemądrzałych doktorków?

  2. Krzychu napisał(a):

    To jest problem etyki, ale także tego, że bardzo wielu doświadczonych lekarzy wyjechało już z Polski i nie mają od kogo nauczyć się klasy. Bo na studiach zakuwanie, ale bardzo istotny jest też kontakt z drugim człowiekiem, co niestety kuleje. Kamica nerkowa to jeszcze pikuś, bo są różne jej przyczyny, ale przy chorobach wątroby, np. przy marskości, to już całkiem im odwala.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *