Co to są hemoroidy?

Skuteczne zioła na hemoroidy
ocen post

Hemoroidy to opuchnięte, bolesne żyły w odbytnicy. Hemoroidy mogą powstać w dwóch różnych miejscach. Istnieją 2 zestawy żył, które doprowadzają krew do dolnej odbytnicy i odbytu – są to żyły wewnętrzne i zewnętrzne.

Gdy puchną wewnętrzne żyły mamy do czynienia z występowaniem hemoroidów wewnętrznych. Tego rodzaju choroba, o ile nie jest faktycznie ciężka, nie może być widoczna ani odczuwalna w przeciwieństwie do zewnętrznych hemoroidów.
Podobnie, żyły zewnętrzne mogą pęcznieć tworząc hemoroidy zewnętrzne. Ten rodzaj stanu może być widoczny i odczuwalny na zewnątrz odbytu.

Przyczyny hemoroidów

Hemoroidy są uznawane za powszechne i mogą wystąpić nawet u połowy populacji w wieku 50 lat. Jest to zwykle związane z zaparciami i wysiłkiem podczas wypróżnień. Mogą też być schorzeniem pojawiającym się w czasie ciąży. Uważa się, że te hemoroidy mogą być spowodowane przez zwiększoną presję na żyły, przez co są obrzmiałe i bolesne. Choroba wątroby może również zwiększać ciśnienie w żyłach i powodować hemoroidy.

Objawy hemoroidów

Najczęstszym objawem hemoroidów wewnętrznych jest bezbolesne krwawienie. Jasne, czerwone ślady krwi na zewnątrz stolca, na papierze toaletowym lub krople w toalecie to ostrzegawcze sygnały, że być może dana osoba cierpi na hemoroidy wewnętrzne. Na szczęście krwawienie nie trwa długo, ale warto wiedzieć co to są hemoroidy, by umieć je w ten sposób rozpoznać.

Należy zauważyć, że tego rodzaju stan może doprowadzić do wypadnięcia hemoroidów. To stan, w którym wewnętrzne hemoroidy pęcznieją i następnie przechodzą przez odbyt. Hemoroidy mogą być odczuwalne w odbycie na zewnątrz, kiedy to nastąpi. Aby temu zaradzić, można delikatnie docisnąć hemoroidy by weszły z powrotem do odbytu. Jednakże, jeśli się to nie uda – czyli, gdy hemoroidy nie mogą zostać przesunięte do tyłu, może pojawić się jeszcze większy obrzęk i mogą być uwięzione na zewnątrz odbytu. Jeśli tak jest, to najlepiej udać się do lekarza, którym jest proktolog.

Hemoroidy zewnętrzne mogą stanowić bardzo bolesny stan określany jako „zakrzepowe hemoroidy”. Dzieje się tak, gdy pojawiają się zakrzepy w żyłach hemoroidalnych. Żyła staje się bolesna i jeszcze bardziej spuchnięta. Ból jest najgorszy, gdy jest się w pozycji siedzącej lub w czasie wypróżnienia. Chociaż nie ma konieczności leczenia hemoroidów medykamentami – mimo wszystko najlepiej jest zobaczyć się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego leczenia.

Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów będzie zależeć od nasilenia choroby. Często leczenie tego typu schorzeń może być wykonane w domu.

Gorące kąpiele

Tak zwane nasiadówki mają miejsce, kiedy hemoroidy zanurza się w ciepłej wodzie. Jest to proste, ale skuteczne rozwiązanie w leczeniu hemoroidów. Gorąca kąpiel zmniejsza ból i zmniejsza obrzęk. Najlepiej zrobić sobie taką nasiadówkę 3 razy dziennie i po każdym wypróżnieniu przez 15 minut.

Zmiany w diecie

Należy jeść więcej warzyw bogatych w błonnik, otręby i pić dużo płynów, aby stolce były bardziej miękkie – jest to również dobrym sposobem na hemoroidy. Twarde stolce mogą się znacznie przyczynić się do pogorszenia stanu hemoroidów.

Leki przeczyszczające

Leki przeczyszczające mogą złagodzić hemoroidy. Jednak bądź ostrożny, jeśli chodzi o wybór środków przeczyszczających do zaparć. Jeśli leki przeczyszczające spowodują rozwolnienie, to może tylko pogorszyć stan i doprowadzić do zakażenia odbytu.

Unikanie pozycji siedzącej

Wielu lekarzy doradza, aby osoby cierpiące na hemoroidy starały się nie siedzieć przez długi okres czasu. Jeśli trzeba, siedzenie na poduszce jest najlepszym rozwiązaniem.

Leki na hemoroidy

Kremy, maści i czopki są szeroko dostępne w aptekach i również mogą być bardzo pomocne w leczeniu tej choroby. Jednak najlepiej jest najpierw skonsultować się z lekarzem przed zakupem któregokolwiek z tych medykamentów.

Zapobieganie

Choć nie ma konkretnego sposobu na to, aby uniknąć hemoroidów, dieta bogata w błonnik może zapobiec tego typu chorobie. Unikaj wysiłku przy wypróżnieniu – to jest również dobrym sposobem, aby zapobiec ich występowanie, ale nie jest to sposób, który może skutecznie wyeliminować ryzyko zachorowania. Niemniej jednak warto zrobić wszystko, co możliwe, aby uniknąć tego wstydliwego problemu.

Powiedz Stop Hemoroidom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *