Czy hemoroidy są zaraźliwe?

Skuteczne zioła na hemoroidy
Czy hemoroidy są zaraźliwe?

Przyczyny hemoroidów są liczne – z racji tego, że są one indukowane przez rozmaite czynniki. Głównymi czynnikami są złe nawyki w stylu życia. Inne czynniki to obecny stan ciała. Najczęściej jednak to nasze złe nawyki powodują pojawianie się hemoroidów.

Chodzi o to, co się je i ile, czy wykonuje się ćwiczenia, jakiego rodzaju i o jakiej intensywności, ale znaczenie mają także inne składniki. Na pewno jednak nie można się zarazić hemoroidami od innej osoby – co jest jednym z najczęściej powtarzanych mitów dotyczących tej dolegliwości.

Czy hemoroidy są zaraźliwe i dlaczego nie?

Ludzkie ciało jest zaprojektowane tak, aby chemicznie uporać się z produktami, które decydujemy się zjeść. Organizm ludzki nie ma pazurów, brakuje mu dużych mięsożernych zębów i silnych szczęk. Oznacza to, że nasze ciała są przeznaczone do jedzenia owoców i warzyw. Większość ludzi w dzisiejszym cywilizowanym świecie natomiast nie je wystarczającej ilości owoców i warzyw, a co za tym idzie – cierpią z powodu większej ilości przypadków zachorowań na hemoroidy.

Dzisiejsze społeczeństwo zjada ogromną ilości czerwonego mięsa i pochodzącej od zwierząt żywności, takiej jak sery i mleko. Organizm ludzki nie czuje się zbyt dobrze w odniesieniu do tego typu diety. Przy takiej diecie pojawiają się nie tylko hemoroidy, ale również wiele innych dolegliwości, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia i raka. Nie można się zatem zarazić od jakiejkolwiek osoby hemoroidami, dziecko nie może w czasie rozwoju pod sercem matki przyjąć od niej tego schorzenia – może jedynie zarazić się już po urodzeniu złymi nawykami, które w przyszłości mogą spowodować tę dolegliwość.

Są to między innymi:

  • siedzący tryb życia,
  • za mała ilość ćwiczeń,
  • za mało błonnika w diecie,
  • przesiadywanie w toalecie.

Ludzie, którzy dbają o siebie i stosują dietę o niskiej zawartości tłuszczu nie mają problemów z hemoroidami. Te zdrowe pokarmy są bogate w błonnik, a zawarte w błonniku włókno jest jednym z kluczy do uniknięcia hemoroidów. Włókno jest tym, czego organizm potrzebuje aby, jego jelita działały prawidłowo. Innymi słowy, włókno gwarantuje, że zjadane artykuły spożywcze będą sprawnie „przechodzić poprzez ciało”.

Nieumiarkowanie w jedzeniu i zaniedbanie w piciu – nie zakażenie

Ludzie, którzy mają nadwagę, również cierpią z powodu większej częstości występowania hemoroidów niż osoby bez tego problemu z wagą. Nadwaga powoduje większy nacisk na ciało, w tym – na ściany jelita grubego. Czasami na ścianę jelita grubego napiera ogromne ciśnienie, co prowokując rozszerzenia na zewnątrz ciała, powodując hemoroidy. Złe nawyki związane z piciem mogą również prowadzić do hemoroidów. Nie chodzi o picie alkoholu, ale o niepicie wystarczającej ilości wody. Gdy ciało eliminuje odpady, potrzebuje wody jako środka smarnego, aby umożliwić odpadom „ślizganie się przez” organizm. Gdy nie ma wystarczająco dużo wody, odpady pozostają na ścianie jelita grubego. To powoduje podrażnienie ściany, zapalenie i dlatego picie wystarczającej ilości wody powinno działać jako nawilżenie i tym samym umożliwić organizmowi eliminację odpadów bez uszkodzenia ściany jelita grubego lub pojawienia się hemoroidów.

Inne przyczyny hemoroidów

Picie nadmiernej ilości alkoholu również powoduje hemoroidy. Gdy organizm metabolizuje alkohol – ciało wymaga dodatkowej wody. Bez żadnego dodatku wody, organizm „wymywa” się i to powoduje odwodnienie. Kiedy organizm wydala i eliminuje odpady w stanie odwodnionym, ściany jelita grubego są uszkodzone i to powoduje hemoroidy. Podobnie, niewłaściwy rodzaj ćwiczeń i brak ćwiczeń ogólnie też mogą być przyczyną hemoroidów. Dbając o wystarczająco dużo ćwiczeń i odpowiedni rodzaj treningu można efektywnie zapobiegać hemoroidom. Istnieją jednak też ćwiczenia, jakich należy unikać – chodzi o te wyjątkowo ciężkie, jak podnoszenie ciężarów, długie bieganie i inne forsowne aktywności, które zmuszają wypychanie ściany jelita grubego na zewnątrz ciała.

Powiedz Stop Hemoroidom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *