Domowe sposoby na hemoroidy

Skuteczne zioła na hemoroidy
Domowe sposoby na hemoroidy

Istnieją liczne domowe metody leczenia hemoroidów. Ich skuteczność potwierdzają sami lekarze i niejednokrotnie zalecają ich stosowanie. Terapie są najczęściej długotrwałe, wymagają systematyczności i konsekwencji, jednak naturalne rozwiązania w przypadku żylaków odbytu przynoszą wymierne rezultaty. Najlepszy efekt leczenia uzyskuje się jeśli rozpoczniemy je w momencie, gdy guzki krwawnicze nie rozwinęły się – w I lub II fazie choroby. Na późniejszych etapach, jeśli zbagatelizujemy problem, mogą one stanowić jedynie wsparcie dla innych metod leczniczych i prawdopodobnie nie uda nam się wówczas uniknąć operacji.

Popularne domowe sposoby na hemoroidy

  1. Ciepłe kąpiele z olejkami – do wanny dodajmy zaledwie kilka kropli olejku eterycznego o właściwościach uspokajających i przeciwzapalnych. Może to być: rozmarynowy, lawendowy, cytrynowy, z jagód jałowca. Pamiętajmy aby nie siedzieć w wannie przesadnie długo wystarczy 10-15 minut. Po skorzystaniu z kąpieli zmniejszą się obrzęki, zmniejszy się ból oraz poprawi się przepływ krwi.
  2. Nasiadówki – do wanny wlewamy letniej wody o temperaturze nie przekraczającej 40 stopni C. na wysokość około 10 centymetrów. Do wody dolewamy wywar z rumianku, kory dębu lub nadmanganian potasu i siadamy na około 10 minut z podkurczonymi nogami. Do nasiadówki można również przygotować specjalną mieszankę ziół: 1łyżeczka szałwii, 1 łyżeczka ziela rdestu, 1 łyżeczka kory dębu, 1 łyżeczka kory kasztanowca. Należy zalać je 2 litrami zimnej wody i przez czas 10 minut gotować na wolnym ogniu, następnie przy pomocy sitka przecedzamy i wlewamy do wanny.
  3. Przemywanie – zmienione chorobowo lokalizacje delikatnie, kilka razy dziennie przemywamy wacikiem, który uprzednio należy nasączyć wyciągiem z nagietka, rumianku, kory dębu, skrzypu lub aloesu. Te naturalne substancje wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, jak również przyspieszają procesy gojenia, złagodzą takie dolegliwości jak świąd, pieczenie czy podrażnienie błony śluzowej.
  4. Zimne okłady – w chusteczkę zawijamy kostkę lodu i okładamy okolice odbytu, z pewnością poczujemy ulgę.
  5. Okłady z ciepłej, wilgotnej torebki herbaty – zawiera ona kwas tianinowy, który działa silnie ściągająco i przeciwzapalnie.
  6. Okład z cebuli – cebulę należy ugotować z dodatkiem dwóch kropli oliwy, sokiem nasączamy tampon i okładamy bolące miejsce.
  7. Zioła – bez problemu stworzysz własną ziołową herbatę do walki z hemoroidami. Wymieszaj czarny bez z babką lancetowatą bądź pokrzywę, piołun i podbiał. Łyżkę mieszanki zalewamy szklanką gorącej wody i parzymy przez czas 10 minut, następnie należy przecedzić i dodać zmiażdżony ząbek czosnku. Można również użyć autorskich mieszanek jak PROCTO VITALE – naszym zdaniem to dobry lek na hemoroidy.
  8. Olej kokosowy – można go schłodzić aby możliwe było odcięcie nożem, kawałeczek wielkości czopka kilka razy dziennie wkładać do odbytu i smarować okolice.
  9. Masło – stosuje się podobnie do oleju kokosowego. Składniki te mogą jednak powodować pewien dyskomfort – nieprzyjemne uczucie pomiędzy pośladkami oraz tłuste plamy na bieliźnie.

Warto pamiętać, że domowe sposoby są skuteczne, a nawet są klinicznie stosowaną praktyką lekarską i polecają je specjaliści. Jednak jedynie na samym początku rozwoju choroby hemoroidalnej. Jeśli dojdzie do powstania silnego stanu zapalnego, wzmożonego krwawienia i silnego bólu konieczne jest zgłoszenie się do lekarza i zastosowanie odpowiedniej terapii, której zadaniem będzie poprawa komfortu życia.

Powiedz Stop Hemoroidom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *