Fakty i mity o hemoroidach

Skuteczne zioła na hemoroidy
ocen post

Hemoroidy są chorobą cywilizacyjną, która statystycznie występuje coraz częściej. Jednocześnie jest schorzeniem bardzo krępującym, przez co często próbujemy się leczyć na własną rękę. To wszystko jest również powodem rozwoju wielu mitów wokół tej dolegliwości. Jakie więc informacje ich dotyczące są prawdziwe?

PRAWDY

 • Osoby, które borykają się z hemoroidami powinny zwalczać zaparcia – jest to stwierdzenie prawdziwe, gdyż zaparcie powoduje, iż trudno jest nam się wypróżnić, pojawia się wzmożone parcie i duży wysiłek, które wywołują zwiększenie ciśnienia krwi w okolicy odbytu i wystąpienie hemoroidów.
 • Ryzyko pojawienia się hemoroidów rośnie z wiekiem – jest to prawda, gdyż z wiekiem spada napięcie mięśniowe i u osób starszych znacznie częściej występuje problem hemoroidów. Dane wskazują iż więcej jak połowa osób, które przekroczyły 50 rok życia miała problem z hemoroidami.
 • Guzki krwawnicze stanowią niezbędny element budowy anatomicznej człowieka – prawda. Jednak te nie zmienione zapalnie i chorobowo. Wspierają prawidłowe wypróżnianie i oddawanie gazów. Wpływają również na możliwość przytrzymywania stolca.
 • Chory z hemoroidami nie powinien czytać w toalecie – może zabrzmieć to zabawnie jednak jest to prawda. Osoby, które czytają na toalecie, spędzają na niej znacznie więcej czasu, podczas którego dochodzi do rozluźnienia mięśni odbytu i ich przekrwienia. Czytanie na toalecie może więc nasilić objawy choroby.
 • Hemoroidy są częstą dolegliwością kobiet ciężarnych – jest to prawda. W trakcie ciąży w organizmie kobiety zachodzą zmiany hormonalne, które mogą skutkować pojawieniem się hemoroidów. Dodatkowo wzrasta ciśnienie krwi również w okolicy odbytu, a rozwijający się płód może powodować ucisk naczyń.
 • Nasiadówki pomagają w złagodzeniu bólu wywołanego przez hemoroidy – prawda ciepła woda z dodatkiem odpowiednich ziół lub zimne okłady działają łagodząco na żylaki odbytu.
 • Zioła na hemoroidy są bardzo skuteczne, są polecane szczególnie dla kobiet, gdyż leki na hemoroidy w ciąży są zabronione.
 • Choroba hemoroidalna wyróżnia się kilkoma stadiami rozwoju – prawda. Początkowo w obrębie fizjologicznej struktury guzków krwawniczych rozwija się stan zapalny, dochodzi do ich powiększenia, krwawienia, odczuwamy pieczenie, swędzenie. W kolejnych fazach guzki się powiększają i zaczynają „wypadać” na zewnątrz i są widoczne na wierzchu odbytu. Najpierw same wracają na miejsce, w kolejnej fazie konieczne jest ich odprowadzenie, a w ostatniej najsilniejszej staje się to niemożliwe i stale znajdują się na zewnątrz odbytu.

MITY

 • Hemoroidy zawsze bolą – nieprawda. Ból w przypadku choroby hemoroidalnej uzależniony jest od rodzaju schorzenia, stopnia zaawansowania i innych czynników. Wiele osób nie odczuwa jakiekolwiek bólu w przypadku żylaków odbytu.
 • Osoby z hemoroidami powinny jeść mniej błonnika – nieprawda, błonnik pokarmowy zawarty w pełnoziarnistym pieczywie, owocach i warzywach, powoduje zmiękczenie stolca i zmianę jego kształtu dzięki czemu wydalenie staje się łatwiejsze.
 • Stosowanie środków przeczyszczających jest zakazane – nieprawda. U niektórych osób wskazane jest wykorzystanie środków, które wpłyną na wielkość stolca. Dodatkowo odpowiednio stosowane preparaty mogą poprawić funkcjonowanie jelit i pomóc w walce z hemoroidami.
 • Przy hemoroidach powinno się jeść ostre potrawy – nieprawda. Wszystkie drażniące elementy pożywienia powinny zostać wyeliminowane. Zaliczamy do tej grupy ostre papryki, przyprawy, musztardy a nawet alkohol czy kawę.
 • Możliwe jest wyleczenie się jedynie domowymi sposobami – nieprawda. Hemoroidy powinien obejrzeć lekarz aby sprawdzić ich stan zaawansowania i dobrać odpowiednią formę leczenia. Leczenie na własną rękę pomoże w złagodzeniu objawów jednak nie wyleczy hemoroidów.
 • Unikanie lekarza ze strachu przed operacją – wczesne zgłoszenie się do lekarza pomoże uniknąć operacji. Bardziej zaawansowane formy leczone są krótkim zabiegiem ambulatoryjnym. Leczenie operacyjne dotyczy jedynie kilku procent pacjentów, którzy silnie zaniedbają problem.
 • Hemoroidy są przypadłością jedynie osób starszych – nieprawda. Z wiekiem faktycznie rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków odbytu jednak mogą one pojawić się w każdym wieku. Problem ten dotyczy aż połowy społeczeństwa. Cierpią na nie zarówno młodsi jak i starsi.
 • Długie siedzenie w toalecie pomaga zapobiegać hemoroidom – nieprawda. W wyniku takiego postępowania wzrasta ciśnienie w okolicy odbytu więc również rośnie ryzyko rozwoju hemoroidów.
 • Można je łatwo wyczuć np. dotykiem w czasie kąpieli – to stwierdzenie uznawane jest za nieprawdę, gdyż zdrowe guzki krwawnicze nie są w żaden sposób wyczuwalne dotykiem. Możemy je poczuć palcami dopiero w momencie, gdy dojdzie do choroby i rozwoju stanu zapalnego, a co za tym idzie ich powiększenia.
Powiedz Stop Hemoroidom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *