Fazy rozwoju hemoroidów

Skuteczne zioła na hemoroidy
ocen post

Choroba hemoroidalna u większości pacjentów rozwija się przez niezwykle długi okres czasu. Poszczególne stadia jej rozwoju pojawiają się na przełomie kilku bądź nawet kilkunastu lat. Z tego powodu zaniedbanie schorzenia we wczesnych fazach rozwojowych jest tak rażące. Obecnie jedynie ostatnią, czwartą postać leczy się operacyjnie. Oznacza to więc, że reagując odpowiednio wcześnie możemy skorzystać z mniej inwazyjnych metod leczenia hemoroidów i uniknąć skalpela.

I Faza

Jest to początkowa faza rozwoju schorzenia. Charakteryzuje się pojawianiem się niezwykle skąpych objawów. Guzki krwawnicze uwidaczniają się w kanale odbytu. Najczęściej swoją obecność manifestują jedynie poprzez sporadyczne, niewielkie krwawienia w czasie wypróżniania. Wtedy można zacząć stosować leki na hemoroidy bez recepty. Stwierdzenie żylaków odbytu na tym etapie rozwojowym nastąpić może jedynie w czasie badania per rectum w gabinecie lekarza proktologa.

II Faza

Hemoroidy na tym etapie są już dobrze widoczne w kanale odbytu.  W czasie silnego parcia na stolec lub wzmożonego wysiłku fizycznego mogą z niego „wypadać”, jednak samoistnie cofają się na swoje miejsce. Pacjenci odczuwają narastające dolegliwości – świąd, pieczenie, przy wypróżnianiu na papierze toaletowy lub stolcu można zaobserwować jasnoczerwoną krew. Pojawia się wzmożone uczucie niecałkowitego wypróżnienia co skutkuje częstszymi i dłuższymi wizytami w toalecie. Silne parcie na stolec może jednak wywołać nasilenie objawów i spowodować silne dolegliwości bólowe.

III Faza

W tej fazie rozwojowej hemoroidy wywołują silne dolegliwości bólowe, pacjenci uskarżają się również na mocne pieczenie okolicy odbytu oraz nasilony świąd. Krwawienia przybierają na sile, a dodatkowo pojawia się sączenie wodnistej wydzieliny. Charakterystyczne dla tego etapu jest to iż guzki krwawnicze wypadają na zewnątrz odbytu, są widoczne i wyczuwalne nawet w czasie poruszania się. Ich wydostawanie się następuje już niemal przy każdej, bardziej intensywnej czynności, a ich samoistny powrót do kanału odbytu nie jest możliwy, konieczne jest wprowadzenie ich z powrotem palcem.

IV Faza

Hemoroidy w IV fazie rozwojowej mogą być leczone już jedynie operacyjnie. Dolegliwości takie jak ból, pieczenie czy świąd stają się niezwykle silne i zniesienie ich jest dla pacjentów wręcz niemożliwe. Przyjmują oni leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Na tym etapie ilość guzków krwawniczych jest bardzo duża i wszystkie znajdują się na zewnątrz odbytu, nie ma również możliwości ich odprowadzenia.

Powiedz Stop Hemoroidom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *