Hemoroidy – jaki lekarz?

Skuteczne zioła na hemoroidy
Hemoroidy – jaki lekarz?

Hemoroidy to choroba cywilizacyjna, niezwykle powszechna, jednak równie wstydliwa. Większość z nas krępuje się zapytać w rejestracji czy w czasie wizyty u lekarza ogólnego, do jakiego specjalisty powinniśmy się udać z tym dokuczliwym problemem. Lekarzem, który zajmuje się schorzeniami końcowego odcinka przewodu pokarmowego jest proktolog. Zdarza się jednak, że w przychodni do której należymy nie ma właściwego specjalisty, wówczas zastajemy skierowani do chirurga.

Czy konieczne jest skierowanie?

Bez skierowania do specjalisty możemy udać się jedynie na prywatną, odpłatną wizytę. Jeśli chcemy ją odbyć w ramach naszego ubezpieczenia zdrowotnego w pierwszej kolejności musimy uzyskać od naszego lekarza rodzinnego lub ogólnego skierowanie.

Wizyta u proktologa

Z pewnością dla specjalisty jest to rutynowe badanie i wizyta jak każda inna. Nie ma zupełnie powodu do zmartwień. Pamiętajmy aby zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań diagnostycznych i laboratoryjnych jeśli jakiekolwiek zostały wykonane. W przebiegu wizyty proktolog przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Pojawiają się pytania zarówno o dolegliwości występujące w rodzinie, jak i to jakie objawy odczuwamy. Po skrupulatnym uzupełnieniu karty chorego lekarz przystępuje do badania fizykalnego tzw. Per rectum.

Do przeprowadzenia badania pacjent musi rozebrać się od pasa w dół. Lekarz zaleci przyjęcie na kozetce pozycji na kolanach z jednoczesnym podpieraniem się na łokciach, lub ułożenie się na lewym boku. Następnie założy rękawiczkę i wykorzysta specjalny preparat aby za pomocą dotyku zbadać odbytnicę.

Większość specjalistów jest w stanie już w czasie badania fizykalnego postawić trafną diagnozę i zalecić odpowiednie postępowanie terapeutyczne. Jednak dla uzyskania całkowitej pewności, iż u pacjenta nie występuje inna inwazyjna choroba często zlecane są dodatkowe badania. A pośród nich:

  • Anoskopia – do badania stosuje się środek o działaniu miejscowo znieczulającym, nakłada się go na wziernik. Badanie polega na wprowadzeniu wziernika do odbytu z jednoczesnym wdmuchaniem niewielkiej ilości powietrza, co pozwala na dokładniejsze obejrzenie znajdujących się w tej lokalizacji struktur anatomicznych.
  • Rektoskopia – dzięki temu badaniu lekarz może pobrać materiał do badania, ocenić stan błony śluzowej odbytnicy lub usunąć z niej ciało obce. Specjalista wprowadza do odbytu cieniutką rurkę, wykonaną z plastiku lub metalu o długości 20-30 centymetrów.
  • Kolonoskopia – jest zalecanym badaniem diagnostycznym, które pomaga dokładnie ocenić wnętrze jelita grubego. Jest to badanie nieinwazyjne, dające duże możliwości w kwestii zapobiegania m.in. nowotworom w tej okolicy ciała. Powinno się wykonywać ją profilaktycznie, regularnie.
Powiedz Stop Hemoroidom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *