Hemoroidy u dzieci

Skuteczne zioła na hemoroidy
Hemoroidy u dzieci

Hemoroidy są dolegliwością, którą większość z nas kojarzy przede wszystkim z osobami starszymi lub kobietami w ciąży. Prawdą jest, że ilość zachorowań rośnie z wiekiem i że jest to częsta dolegliwość ciężarnych, jednak pamiętajmy, że żylaki odbytu mogą rozwinąć się w każdym wieku, również u dzieci. Z pewnością nie będzie to dla dziecka nic przyjemnego. Skąd biorą się hemoroidy u dzieci? Jak się objawiają? Jak im zapobiegać i jak leczyć?

Przyczyny hemoroidów u dzieci

 • Czynniki genetyczne – jeśli któreś z rodziców bądź oboje zmagali się w swoim życiu z tą dolegliwością to i ich pociecha jest narażona na jej rozwój.
 • Niewłaściwa dieta – zbyt niska podaż błonnika pokarmowego, który pozytywnie oddziałuje na perystaltykę jelit, usprawniając procesy trawienne. Dziecko powinno spożywać więc odpowiednią dla swoich potrzeb ilość warzyw oraz owoców, jak również właściwą ilość płynów. Wszystko to wpływa na masy kałowe i reguluje wypróżnianie, pomagając uniknąć zaparć, podczas których jelita są zmuszane do wzmożonej pracy.
 • Nieregularne spożywanie posiłków – może wywoływać zaparcia i zatwardzenia.
 • Niedobory żelaza – mogą powodować zaparcia i zatwardzenia.
 • Alergie pokarmowe – również stanowią czynnik mogący wywołać zaparcia i zatwardzenia.
 • Stres – ten czynnik może również negatywnie oddziaływać na wydalanie u dzieci.

Profilaktyka hemoroidów u dzieci

Działania profilaktyczne pomagające uniknąć rozwoju hemoroidów u dzieci opierają się przede wszystkim na unikaniu powyższych czynników stanowiących przyczyny ich rozwoju.

Objawy hemoroidów u dzieci

Hemoroidy dają u dzieci objawy zbliżone do tych, które obserwujemy u osób dorosłych. Dzieci mogą skarżyć się na:

 • Świąd w okolicy odbytu,
 • Pieczenie w okolicy odbytu,
 • Ból w okolicy odbytu w czasie oddawania stolca,
 • Pojawienie się w kale śluzu,
 • Pojawienie się w kale jasnoczerwonej krwi,
 • Uczucie niepełnego wypróżnienia.

Jeśli dziecko zgłosi lub zauważysz u niego jakikolwiek objaw mogący sugerować hemoroidy koniecznie udaj się na konsultacje do lekarza, gdyż żylaki odbytu u najmłodszych mogą zwiastować wiele innych schorzeń.

Leczenie hemoroidów u dzieci

Jeśli stwierdzone zostaną hemoroidy u dziecka lekarz pediatra zapisze z całą pewnością środki o miejscowym działaniu przeciwzapalnym oraz znieczulającym. Mają one najpowszechniej formę kremu lub czopków, dodatkowo lekarz może zapisać leki na hemoroidy odbytu.

Zalecenia

 1. Dieta – jest jednym z najważniejszych elementów w leczeniu dziecięcych hemoroidów. Należy zadbać o regularne spożywanie posiłków – najlepiej częściej a mniejsze porcje. Elementem koniecznym jest uzupełnienie menu w błonnik pokarmowy – znajdziemy go w większości surowych warzyw oraz owoców, wskazane jest również pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane czy otręby pszenne. Można wykorzystać również siemię lniane. Pamiętajmy równocześnie o odpowiednim nawodnieniu. Takie działania będą przeciwdziałać zaparciom i rozwojowi hemoroidów. W diecie powinno się również unikać produktów wzdymających (groch, fasola, soczewica), jak również czekolady, ryżu, bananów, gotowanej marchewki czy potraw mącznych gdyż źle wpływają na procesy trawienia. Dbajmy również aby jedzenie, które podajemy dziecku nie było nadmiernie tłuste.
 2. Ruch – z całą pewnością powinniśmy przekonać naszą pociechę iż całodniowe siedzenie przed ekranem nie jest wskazane. Warto zachęcić dziecko do aktywności fizycznej, zabawy z kolegami na świeżym powietrzu lub zapisać na ciekawe zajęcia sportowe dopasowane do jego możliwości. Odpowiednia ilość ruchu pozwoli na utrzymanie zdrowia, uniknięcie otyłości, poprawi się samopoczucie dziecka i perystaltyka jelit, dzięki czemu procesy trawienne będą przebiegać sprawniej.
 3. Nie stosujmy leczenia na własną rękę – samodzielny zakup specyfików czy stosowanie domowych metod w leczeniu hemoroidów często ma dobre działanie objawowe gdy choroba dotyczy osoby dorosłej. Organizm dziecka jest jednak znacznie bardziej wrażliwy i postępując pochopnie i nie konsultując się z lekarzem możemy mu jedynie zaszkodzić. Pamiętajcie więc, że leki bez recepty na hemoroidy dla dzieci to zły pomysł!

 

Powiedz Stop Hemoroidom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *