Jak zapobiegać hemoroidom?

Skuteczne zioła na hemoroidy
Jak zapobiegać hemoroidom?

Problem hemoroidów dotyczy około połowy populacji ludzkiej. Stąd wniosek, że większość z nas nie zna sposobów na zapobieganie tej dolegliwości, lub nie przejmuje się zaleceniami lekarzy. Odpowiednia profilaktyka, a dokładnie rzecz ujmując zdrowe podejście do życia może zaoszczędzić nam wielu nieprzyjemnych odczuć.

Czemu powstają hemoroidy i jak im zapobiegać?

Na powstanie hemoroidów wpływ mają czynniki genetyczne, które są całkowicie niezależne od naszego postępowania. Jednak tryb naszego życia to jak się odżywiamy, czy dbamy o aktywność fizyczną, czy regularnie się wypróżniamy, czy unikamy zaparć i czy we właściwy sposób troszczymy się o higienę naszego ciała może również skutkować pojawieniem się guzków krwawniczych. Aby ich uniknąć konieczne jest więc zmienienie swoich złych nawyków  i zadbanie o własne zdrowie.

Zmiana diety

Nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na nasze zdrowie w wielu kwestiach, nie tylko w przypadku hemoroidów. Warto więc zwracać szczególną uwagę a to co jemy. Do rozwoju żylaków odbytu dochodzi bardzo często w wyniku silnych zaparć i związanego z nimi parcia na stolec.

Zaparcia natomiast mogą być spowodowane niewłaściwą dietą. Unikać należy produktów działających wzdymająco, takich jak soczewica, fasola czy groch. Konieczne jest równocześnie ograniczenie spożywania produktów mącznych, bananów, ryżu, czekolady czy gotowanej marchewki, gdyż mogą one nasilać problem zaparć.

Co więc jeść?

Skoncentrujmy się na dostarczeniu do naszego ustroju produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Jest to składnik, który ułatwia wypróżnianie i reguluje jego rytm. Duże jego pokłady znajdziemy w surowych warzywach oraz owocach, pełnoziarnistym pieczywie, płatkach owsianych, kaszach oraz otrębach pszennych. Jako przekąskę wybierajmy suszone owoce takie jak śliwki czy morele.

Woda życia

Jak wiadomo dużą część ludzkiego organizmu stanowi woda. Jest ona nam również niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania. Każdego dnia powinniśmy dostarczać do ustroju odpowiednią jej ilość. Właściwe nawodnienie pomoże również uniknąć zaparć i poczuć się zdrowiej.

Ruch to zdrowie

To powiedzenie zna z pewnością każdy. Lekarze od lat namawiają każdego z nas do zwiększenia swojej aktywności fizycznej. Powinna ona oczywiście zostać odpowiednio dopasowana do naszych możliwości, jednak wszyscy musimy się regularnie ruszać. Dzięki temu możemy tylko zyskać, gdyż w związku z wysiłkiem fizycznym otrzymujemy same korzyści. Z całą pewnością poprawi się nasze samopoczucie, pozytywnie zmieni się perystaltyka jelit i usprawnią procesy trawienne. Będziemy zdrowsi i sprawniejsi.

Higiena osobista

Stanowi ważny element zarówno w kwestii zapobiegania guzkom krwawniczym jak i w przeciwdziałaniu ich rozwojowi. Specjaliści zalecają mycie okolic odbytu po każdorazowym wypróżnianiu. Idealną opcją dla osób z hemoroidami i nie tylko jest więc posiadanie w łazience bidetu. Kąpiele powinny odbywać się w letniej wodzie, zaś papier toaletowy, którego używamy być miękki. Jeśli hemoroidy już się u nas eksponowały lub występowały u członków naszej rodziny wskazane jest mycie okolicy odbytu specjalnymi żelami do pielęgnacji tych okolic. Zawierają one najczęściej miód, nagietek czy aloes.

Bielizna

Bielizna jaką wkładamy na co dzień odgrywa również istotne znacznie w kwestii zapobiegania chorobie hemoroidalnej. Dbajmy więc aby była lekka, przewiewna i wykonana z naturalnych materiałów. Najlepszym wyborem będzie bawełna, która jest delikatna dla skóry.

Powiedz Stop Hemoroidom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *