Jakie są objawy i przyczyny hemoroidów?

Skuteczne zioła na hemoroidy
ocen post

Hemoroidy są to rozszerzone naczynia krwionośne, które znajdują się pod powierzchnią skóry, która obejmuje część dolną odbytnicy i odbyt. Normalnie funkcjonują jako anatomiczna część ciała i w normalnych warunkach służą jako „poduszka”  składająca się z małych żył i tętnic, wsparcie w komunikacji tętniczo-żylnej.

Hemoroidy tworzą się, gdy te ugrupowania (tętnice i żyły połączone ze sobą kanałami tętniczo-żylnymi) rozszerzają się i zwiększa się stopniowo ich rozmiar, powodując pewne charakterystyczne objawy hemoroidów. Około połowa osób powyżej 40 roku życia ma hemoroidy.

Przyczyny hemoroidów

Każdy wzrost ciśnienia w żyłach, przez które krew odpływa od dolnej części odbytnicy, może sprzyjać gromadzeniu się krwi – która tworzy hemoroidy. Wśród tych przyczyn (które odpowiadają stanom zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej, powodując wzrost ciśnienia w wewnątrz-brzusznych żyłach) są:

  • przewlekłe zaparcia (wymagające większych wysiłków, aby wydalić stolec, a tym samym zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej),
  • otyłość,
  • siedzący tryb życia (siedzenie przez długi okres czasu),
  • ciąża i poród.

Raczej nie istnieje żaden dziedziczny składnik, który powoduje powstanie hemoroidów. U dzieci również rzadko spotyka się hemoroidy, aczkolwiek nie jest to wykluczone.

Jakie są objawy hemoroidów?

Objawy różnią się w zależności od lokalizacji hemoroidów: mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne.

Hemoroidy wewnętrzne nie są widoczne na zewnątrz kanału odbytu, ponieważ znajdują się one w dolnej części odbytnicy. Najczęstszym objawem jest obecność jasnoczerwonej krwi, która wychodzi z kałem, lecz nie miesza się z nim, Zazwyczaj nie są one bolesne, chyba że wyjdą na zewnątrz za pośrednictwem kanału odbytu (co nazywany jest wypadnięciem hemoroidów), w którym to przypadku mogą stworzyć stały dyskomfort. To może produkować bardzo silny ból. Gdy powierzchnia ciała zostaje podrażniona przez hemoroidy może pojawić się pieczenie.

Hemoroidy zewnętrzne są zazwyczaj o wiele bardziej bolesne, zwłaszcza gdy ich rozmiar rośnie, ponieważ znajdują się na wrażliwym miejscu na skórze. Czasami może się tworzyć powikłanie hemoroidów znane jako zakrzepica – to skrzep wewnątrz zewnętrznych hemoroidów powodujący rozdzierający ból.

Zapobieganie

Dieta bogata w błonnik (owoce, warzywa i zboża) oraz wysokie spożycie płynów sprawia, że ​​stolec jest bardziej miękki –  co pomaga zmniejszyć parcie na stolec. Ważne jest, aby regularnie ćwiczyć i unikać, o ile to możliwe, siedzenia przez długie okresy czasu.

Leczenie

Łagodne objawy, takie jak ból i obrzęk mogą być szybko usunięte – w około tydzień za pomocą niektórych kremów i maści zawierających kortykosteroidy lub inne substancje przeciwzapalne. Można też robić nasiadówki 3 lub 4 razy dziennie z ciepłą wodą bez użycia mydła. W przypadku ostrego bólu ze względu na tworzenie się skrzepu wewnątrz zewnętrznych hemoroidów, lekarz może zdecydować o operacyjnym usuwaniu hemoroidów lub usuwaniu skrzepów poprzez małe nacięcie, które może być wykonywane przy znieczuleniu miejscowym. Istnieją inne zabiegi w zależności od tego, jakiego rodzaju ma się hemoroidy i tego, jakie objawy występują.

Rozwiązania chirurgiczne

Podwiązanie gumkami: jest to bardzo skuteczne leczenie hemoroidów wewnętrznych. Technika ta polega na umieszczeniu jednej lub dwóch małych gumek wokół hemoroidów tak, by przerywały dopływ krwi i w ciągu kilku dni, hemoroidy i gumka odpadają pozostawiając małą ranę, która zwykle goi się bez powikłań. Zabieg ten jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych bez znieczulenia. To może spowodować niewielki dyskomfort podczas pierwszych dni.

Jest jeszcze jedna opcja, która polega na wstrzykiwaniu leków do hemoroidów, przez co mają się zmniejszyć ich wymiary. Zabieg ten jest również wskazany w przypadku hemoroidów wewnętrznych i może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych. Inne zabiegi obejmują krioterapię, która zamraża i niszczy tkankę hemoroidów. Można też stosować prąd elektryczny. Jednakże stosowanie tych rozwiązań technicznych nie jest zbyt szeroko rozpowszechnione.

Powiedz Stop Hemoroidom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *