Leczenie hemoroidów

Skuteczne zioła na hemoroidy
ocen post

Hemoroidy czyli żylaki odbytu są dolegliwością powszechną, z którą boryka się aż połowa ludzkiej populacji. Niestety większość z nas z niechęcią podchodzi do kwestii ich leczenia, a wizyta u lekarza i przyznanie się do tej dolegliwości jest już skrajnie wstydliwe. Inwazyjność leczenia uzależniona jest od stadium rozwoju schorzenia w jakim postawiona zostanie diagnoza i wdrożona odpowiednia terapia. Im wcześniej podejmiemy się zwalczenia problemu, tym szybciej i skuteczniej się go pozbędziemy.

Sposoby leczenia hemoroidów

 • Domowe metody leczenia hemoroidów – jest ich wiele, jednak większość znajduje zastosowanie jedynie w początkowych fazach schorzenia, gdy odczuwamy delikatne swędzenie czy pieczenie w okolicy odbytu. Jeśli objawy się nasilą sposoby te mogą działać jednie wspomagająco. Wyróżniamy tu różnego rodzaju kompresy przygotowane z ziół czy nawet gotowanej cebuli, można również samodzielnie przygotować mieszankę ziół do picia. Warto pamiętać o naturalnych składnikach – to najskuteczniejszy lek na hemoroidy.
 • Nasiadówki – łatwo przygotować je w domu do wanny trzeba wlać około 10 centymetrów letniej wody i dodać nagietek, rumianek, korę dębu lub nadmanganian potasu. W takiej kąpieli siadamy na około 10 minut z podkurczonymi nogami. W początkowych stadiach choroby hemoroidalnej ten sposób leczenia polecany jest również przez lekarzy.
 • Maści oraz czopki – wiele z nich dostępnych jest w aptekach bez recepty. Powszechnie tworzone są na bazie naturalnych substancji, o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i łagodzącym dokuczliwe dolegliwości.
 • Leki na hemoroidy – jeśli żylaki odbytu są w silnie zaawansowanym stadium konieczne może być przyjmowanie leków doustnych, które powodują wzmocnienie naczyń krwionośnych działają na nie naprawczo oraz usprawniają przepływ krwi.
 • Metoda Barrona – jest to zabieg wykonywany ambulatoryjnie, polega na zasysaniu z zastosowaniem specjalnego instrumentu guzków krwawniczych i zakładaniu na nich specjalnych opasek – gumek (zabieg nazywany jest również gumkowaniem), powodują one odcięcie dopływu krwi i samoistne „odpadnięcie” hemoroidów.
 • Krioterapia – leczenie zimnem – wymrażanie. Jest to również zabieg przeprowadzany ambulatoryjnie, polega za zamrożeniu ciekłym azotem konkretnych struktur dzięki czemu można w łatwy i bezbolesny sposób je usunąć. Metoda ta wyróżnia się częstym występowaniem nawrotów.
 • Skleroterapia – metodę tę wykorzystuje się w leczeniu hemoroidów wewnętrznych, do żylaka wstrzykuje się specjalny rodzaj pianki, który powoduje zamknięcie naczynia. Zbyt głębokie wstrzykniecie preparatu może skutkować wystąpieniem martwicy w okolicznych tkankach, wówczas u pacjenta pojawia się ból, który przy prawidłowo wykonanym zabiegu nie powinien wystąpić. W metodzie tej łatwo również o zakażenie lub powstanie ropnia w miejscu, które jest ostrzykiwane.
 • Fotokoagulacja – jest to nieinwazyjny zabieg ambulatoryjny polegający na zamknięciu tętnicy, która doprowadza krew do konkretnego guzka krwawniczego, poprzez promienie podczerwone, które wytwarzają energię cieplną. Guzki obumierają i odpadają w przeciągu 7-10 dni, a u ich podstawy wytwarza się blizna. Zalecane jest usuwanie jednego guzka w czasie jednej wizyty.
 • Metoda DGHAL – nowoczesna metoda wykorzystująca anoskop i aparat dopplerowski. Z zastosowaniem tego drugiego dokładnie lokalizuje się tętniczkę zaopatrującą guzka w krew i za pomocą otworu znajdującego się w anoskopie dokonuje się jej podwiązania. Podobnie jak w innych metodach tak i tu dochodzi do obumarcia i odpadnięcia guzka w ciągu kilku dni.
 • Bezpośrednia koagulacja bipolarna – jest to zabieg przeznaczony dla pacjentów, u których choroba rozwinięta jest w stopniu umiarkowanym. Całość opiera się na koagulacji, jednak w zastępstwie elektrycznego noża występuje narzędzie przypominające pincetę, w momencie gdy dochodzi do połączenia się jej końców powoduje ona zamknięcie naczynia krwionośnego, które doprowadza krew do guzka krwawniczego
 • Operacyjne usunięcie – w czwartym najsilniejszym stadium rozwojowym hemoroidów jak również u pacjentów, u których metody mniej inwazyjne nie przyniosły rezultatu zalecane jest usunięcie operacyjne hemoroidów. Metoda ta jest dość bolesna i wymaga późniejszego okresu rekonwalescencji z koniecznością przyjmowania czopków, które wpływają na miękkość stolca. Operacje wykonuje się zgodnie ze wskazaniami w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym.
 • Dieta i ruch – są to dwa podstawowe elementy, na które lekarz powinien zwrócić uwagę w momencie diagnozowania guzków krwawniczych, niezależnie od ich stadium rozwojowego. Odpowiednia dieta oraz ilość wysiłku fizycznego mają wpływ zarówno na leczenie hemoroidów jak i na zahamowanie ich rozwoju. Spożywane pokarmy powinny być bogate w błonnik, ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości płynów i regularne uprawianie aktywności fizycznej dostosowanej do indywidualnych możliwości.

 

Powiedz Stop Hemoroidom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *