Metoda Barrona

Skuteczne zioła na hemoroidy
Metoda Barrona

Metoda Barrona jest małoinwazyjną zabiegową formą leczenia hemoroidów. Stosuje się ją najpowszechniej u pacjentów z dość silnie rozwiniętym schorzeniem, w przypadku którego zawiodły dostępne leki na hemoroidy zewnętrzne. Technika polega na założeniu na każdy z guzków krwawniczych gumowej podwiązki za pomocą specjalnego instrumentu o nazwie ligator. Lekarz kolejno wybiera guzki, następnie stosując cylinder „zasysa” błonę śluzową, po czym zsuwa się podwiązki na szypułę guzka.

Jak działa metoda Barrona?

Zaciśnięte u nasady hemoroidów podwiązki wywołują ich martwicę oraz niedokrwienie, co z kolei prowadzi do zwiotczenia i niejako samodzielnego „odpadnięcia” żylaków odbytu.

Przygotowanie się do zabiegu metodą Barrona

Jeśli zamierzamy poddać się zabiegowi usunięcia hemoroidów z zastosowaniem metody Barrona konieczne będzie poczynienie odpowiednich przygotowań. A pośród nich:

 • Wykonanie lewatywy – możliwe jest samodzielnie w domu, z zastosowaniem gotowego zestawu do nabycia w każdej aptece. Lewatywę wykonuje się zgodnie z instrukcją z opakowania. Konieczne jest jej dwukrotne przeprowadzenie – w godzinach porannych w dniu kiedy ma się odbyć zabieg oraz na dwie godziny przed jego rozpoczęciem.
 • Dieta płynna – powinniśmy pozostać na niej przez 2 dni poprzedzające zabieg. Spożywa się wówczas – przecedzone zupy oraz soki, buliony, kisiele, galaretki, napoje niegazowane, budynie, herbatę.

Czy metoda Barrona jest bolesna?

Zabieg oraz późniejsze odczucia pacjenta powinny być pozbawione jakichkolwiek dolegliwości bólowych. Jeśli po jego wykonaniu pojawi się ból konieczne może okazać się przecięcie podwiązek.

Istotne informacje dla lekarza

Przed zakwalifikowaniem pacjenta do przeprowadzenia zabiegu z zastosowaniem metody Barrona lekarz powinien przeprowadzić skrupulatny wywiad, który wykluczy występowanie wszelkich przeciwwskazań. Wśród istotnych elementów, o których powinniśmy bezwzględnie poinformować specjalistę wyróżniamy:

 • Cukrzycę,
 • Choroby układu krążenia,
 • Przyjmowane przewlekle leki, w tym przede wszystkim te wpływające na krzepliwość.

Powikłania

Ich pojawienie się jest stosunkowo rzadkie. Pamiętajmy jednak, że każdą nieprawidłowość jaka pojawi się po poddaniu się leczeniu powinniśmy niezwłocznie zgłosić lekarzowi. Wśród możliwych powikłań po zastosowaniu metody Barrona wymienia się:

 • Krwawienia – obejmują około 2% przypadków, najczęściej konieczna jest jedynie obserwacja i objaw ustępuje samoistnie, zdarza się również, że konieczna jest interwencja chirurgiczna.
 • Zakażenia – ból pojawia się w 7-10 dobie od zabiegu, występuje również podwyższona temperatura ciała oraz zatrzymanie moczu. Konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii. Ten skutek uboczny występuje w około 1% przypadków.

Skuteczność metody Barrona

Statystyki pokazują iż zastosowanie metody Barrona w leczeniu choroby hemoroidalnej plasuje się na poziomie 90%. Zaledwie u 10% pacjentów pojawia się konieczność wdrożenia innego leczenia.

Jak przeprowadzany jest zabieg?

Zabieg z zastosowaniem metody Barrona przeprowadza się ambulatoryjnie, pacjent nie musi pozostawać w klinice. Często wykonuje się go w ramach klinik chirurgii jednego dnia. Cała procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowy i pochłania czas około 15 minut.

Zalecenia po zabiegu

 • Zmiana trybu życia – to podstawowe zalecenie po wyleczeniu hemoroidów, aby nie dopuścić do ich ponownego wystąpienia. Konieczne jest wdrożenie regularnej aktywności fizycznej i zdrowej diety bogatej w błonnik pokarmowy i płyny.
 • Unikanie używek – papierosy i alkohol mogą również szkodliwie oddziaływać i powodować wznowę schorzenia.
 • Oszczędzający tryb życia przez około 2 tygodnie od zabiegu.
 • W razie wystąpienia dolegliwości bólowych zaleca się stosowanie łagodnych środków przeciwbólowych przez okres około 7 dni od zabiegu.
Powiedz Stop Hemoroidom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *